Unuttuğumuz Bir Tat: “Uyutma”

Unuttuğumuz Bir Tat: “Uyutma”


Arzu Aygen’in Sevgili Mutfak kitabından uyutma tarifini yayınlıyoruz:

Uyutma Anadolu’nun kıyıda köşede kalmış bir hazinesi. İnanılmaz bir dehanın ürünü. İncir yaprağı veya ham inciri gördüyseniz bilirsiniz, bunların daldan koptuğu yerden beyaz bir süt çıkar. Bu incir sütü, inek sütünü mayalama özelliğine sahiptir; hatta Akdeniz köylerinde “teleme” denen bir peynir böyle mayalanır.

Atalarımız incir sütünden başka, incir meyvesinin de sütü mayaladığını keşfetmiş. İşte uyutma dediğimiz bu yiyecek, sütün incirle mayalanmasıyla elde ediliyor. İncirle yapılan bir çeşit tatlı yoğurt gibi düşünün. Tadı çok tatlı değildir ama dünyanın en hafif, en midevi en sağlıklı yiyeceklerinden biridir. Açık süt ve ilaçlanmadan kurutulmuş incire ihtiyacınız olacak.

5 Kişilik

250 gr kuru incir
5 su bardağı (1 litre) süt

Kuru inciri yıkamaya gerek yoktur (bazı köylerde una bularlar, unluysa yıkamak gerekir.) Sert sap kısmını küçücük keserek atın. Ortalarından keserek içlerine bakın, kurtlu veya ekşi olanlarını kullanmayın. Minik minik doğrayın. Geniş bir tepsiye koyun. Tahta kaşığın tersiyle bastırarak incirleri ezin.

Sütü bir tencerede kaynatıp 1 su bardağını incirin üzerinde gezdirin. Tahta kaşıkla ezerek tekrar karıştırın.

İsterseniz tek kişilik kâselere paylaştırın. İsterseniz tepside bırakın. Üzerini geniş bir kapak veya başka bir tepsiyle örtün. Bunun da üzerini battaniye veya kalın bir örtüyle kapatın. Sütün üzeri -aynı yoğurt mayalarken yapıldığı gibi- üşümemesi için örtülür. Ilık bir yerde 3-4 saat mayalanmaya bırakın. Süt, yoğurt gibi tutunduysa servis edebilirsiniz. Tutunmadıysa biraz daha bekletin.

Kaynak: Sevgili Mutfak, Arzu Aygen

Kaynak kitap için >>> http://bit.ly/1xzkW0T

 

Bir Cevap Yazın