Çocuğunuz Zehirlenirse Ne Yapardınız?

Çocuğunuz Zehirlenirse Ne Yapardınız?


Çocukların ulaşabileceği yerlerde unutulan ilaçlar; çamaşır suyu, tiner gibi sıvı maddeler çocuk zehirlenmelerinin başlıca sebeplerindendir.

Peki, böyle bir durum başınıza geldiğinde ne yapmalı?

İlaçlar…

Öncelikle panik yapmamaya çalışın. Panik, çocuğunuza zehirlenmeden daha fazla zarar verebilir.
İlk olarak zehirlenme etkenini çocuktan uzaklaştırın. Ağzında hala çiğnenmemiş tablet var ise, kusturmamak koşulu ile çıkarabilirsiniz. Çocuğu evde kusturmak tehlikeli olabilir. Çocuk kusarken mide içeriği nefes borusuna kaçabilir ve bu durum ciddi akciğer enfeksiyonlarına ve hasarına neden olabilir.

Zehirli Sıvılar…

Çocuğunuz çamaşır suyu, tuz ruhu, tiner gibi bir sıvı aldıysa onu kesinlikle kusturmamalısınız. Çamaşır suyu ve tuz ruhu alınan durumlarda kusturmak yemek borusuna daha fazla hasar verebilir. Tiner ise normalde çok tehlikeli bir bileşik değildir ancak akciğere kaçması kimyasal kaynaklı akciğer enfeksiyonlarına neden olabilir.

Zehir danışma merkezleri…

Çocuğunuzun bilinci yerinde ise onu görebileceğiniz bir şekilde oturtup vakit kaybetmeden zehir danışma merkezlerinden birini arayın. Bu sırada zehirlenme etkeninin kutusu ya da prospektüsü elinizde olsun. Zehir danışma merkezi size en uygun yönlendirmeyi yapacaktır. Çocuğunuzun aldığı ilaç zehirlenme dozunda değilse hastaneye bile gitmenize gerek kalmayabilir. Eğer herhangi bir nedenden ötürü telefon kullanamıyorsanız çocuğunuzu en yakın acil servise ulaştırın.

Doğru bilgi hayatidir!

Tedavinin doğru bir şekilde yapılabilmesi için doğru bilgiye ihtiyaç vardır, bunun için zehirlenme etkeninin kutusunu ya da prospektüsünü yanınıza almayı unutmayın. Doğru tedavi için şu noktalara dikkat edin:

-Zehirlenme etkeninin kutusunu ya da prospektüsünü yanınıza alın.
-Maruz kalınan miktarı, en kötü olasılığı göz önüne alarak belirlemeye çalışın; örneğin en fazla 5 yudum/tablet gibi.
-Maruz kalınan süreyi ve geçen zamanı belirleyin.

Gaz ile zehirlenme durumunda…

Eğer zehirlenme etkeni bir gaz ise mutlaka ortamı havalandırmalısınız. Akılda tutulması gereken nokta, öncelikle kendi güvenliğinize dikkat ederek çocuğunuza yardım etmeniz gerektiğidir. Eğer gazdan siz de zehirlenirseniz ona kimse yardım edemez. Çocuğunuzu hemen dışarıya çıkarın ve bilinci yerinde değilse en kısa sürede acil servise ulaştırmaya çalışın.

 

Kaynak: Çocuğunuzu Tehdit Eden Zehirler, Dr. yusuf Cem Kaplan, Dr. Ömer Demir

 

Bir Cevap Yazın