Neyin Temizine Ulaşabiliyorsan Sadece Onu Ye!

Neyin Temizine Ulaşabiliyorsan Sadece Onu Ye!


Beslenme “Uzmanları” haftada şu kadar kere beyaz et ye, bu kadar kere balık, et, vs. vs. yememizi tavsiye ediyorlar. Bu doğru değil… Neyin temizini, gerçeğini bulabiliyorsanız sadece onu yiyin. Bulgurun temizini bulabiliyorsanız bulgurla beslenin. Temiz balık bulabiliyorsanız balıkla, temiz yumurta bulabiliyorsanız yumurtayla beslenin. O sene salça yapamadıysanız, başa bir yerden de hakiki salça bulamadıysanız yemeklerinizi salçasız pişirin. Bir yiyeceğin temiz olanına ulaşamıyorsanız onu hiç tüketmemek daha iyi…

Bu basit gerçeği daha 1930’lu yıllarda dünyanın dört bir yanını gezen Dr. Weston Price, “Beslenme ve Fiziksel Yozlaşma “ (Nutrition and Physical Degeneration) adlı kitabında yazmış. Prof. Dr. Ahmet Aydın, “7’den 70’e Taş Devri Diyeti” isimli eserinde bu bilim adamının yaptıklarını şöyle özetliyor:

“Dr. Price, incelediği topluluklar arasında coğrafi koşullara, iklime, alışkanlıklara bağlı olarak, geleneksel beslenmenin çok farklı şekilleri olabildiğini görmüş. Mesela İsviçre’de, çevredeki diğer yerleşim yerlerinden izole edilmiş, ulaşımı zor bir vadide yaşayanların temel besini çavdar ekmeği, peynir ve tereyağıymış. Afrika’da çobanlıkla uğraşan Masai kabilesininse, günde 2 litreye varan süt içtiklerini, bunun yanı sıra kan ve et tükettiklerini gözlemlemiş. Eskimolar ise nerdeyse sadece balık ve balık yumurtasıyla besleniyorlarmış.

Bütün bu farklı beslenme biçimlerine ve modern tıbbi imkânların olmamasına rağmen hepsinin çok sağlıklı olduğunu görmüş. Geleneksel hayatından kopmuş, kasabalara ve şehirlere taşınmış veya başka bir nedenle “beyaz adamın yiyecekleriyle tanışmış” olan insanlar geleneksel beslenmesinden taviz verir olmuş. Sonuçta sağlıkları bozulmaya başlamış ve çeşitli illetlere maruz kalmışlar.”

Kaynak: Sevgili Mutfak, Arzu Aygen

Temiz gıdalar için, ürün güvenliği laboratuvar analizleriyle sağlanan www.gelenekselpazar.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak kitap için >>> http://bit.ly/1xzkW0T

 

 

Bir Cevap Yazın