Atalarımızın Yıllarca Kullandığı Ekşi Maya

Atalarımızın Yıllarca Kullandığı Ekşi Maya


Fırıncı mayasına alternatif olarak harika bir mayaya, ‘ekşi maya ‘ya sahibiz. Üstelik fırıncı mayası gibi son yüzyılın icadı değil, binlerce yıldır kullanılıyor ve etkileri konusunda oldukça geniş bir bilgi birikimine de sahibiz.

Ekşi maya sadece un ve su ile yapılır. Basitçe tarif edersek, belli oranlarda karıştırılan un ve suyun birkaç gün süreyle bekletilmesiyle oluşur. Evinizde kendiniz kolayca üretebilirsiniz.

Neden hazır satılan ucuz mayalar varken bu maya için günlerce uğraşalım?

Çünkü ekşi maya probiyotiktir. Sadece un ve sudan meydana gelmesi sebebiyle, içinde sadece un ve suyun barındırdığı bakterileri bulundurur. Doğal bileşim neyse, ekşi mayada da o vardır.

Ekşi maya ile pişirilen ekmek, probiyotik ekmek haline gelir. Yani bağırsaklarımızdaki probiyotikleri destekler, sağlığımıza katkıda bulunur.

Tam tahıl unundan yapılmış bir ekşi maya ekmeği, artık bizi sadece şişmanlatan bir karbonhidrat deposu değildir. Bolca lif içerir, vitamin yönünden zengindir. Fırıncı mayasıyla pişirilen ekmek kadar şişmanlatmaz çünkü glisemik indeksi daha düşüktür.
Tabii en önemlisi, ekmekte oluşan ‘beta-glukan’ın korunmasını sağlar, pişirilirken parçalanmasını engeller.

Beta-glukan, bağışıklık sistemimizi destekleyen çok önemli bir maddedir. İnsanlarda ve hayvanlarda bulunmaz. Son yıllarda bağışıklık sistemiz düzenleyicisi olarak üzerinde en çok çalışma yapılan maddelerden bir tanesidir.

Kaynak: İlaçsız Yaşam, Dr. Ümit Aktaş       //  Kaynak Kitap İçin >>> http://bit.ly/1ES2FgP

 

Ekşi Hamur Mayası için >>> http://bit.ly/1wOIFaB

Ekşi Hamur Mayası Kullanımı ve Tarifler İçin >>> http://bit.ly/1qexmf7

 

Bir Cevap Yazın