Kansere Faydalı Bir Bitki: Işgın (Rheum officinale L.)

Kansere Faydalı Bir Bitki: Işgın (Rheum officinale L.)


Faydalı olduğu kanserler: Akciğer, baş-boyun, karaciğer, lösemi, meme, mide ve rahim ağzı kanseri.

 

“Ravent”, “Turkish rhubarb”,”rheum ribes”, veya “rheum officinale” ismiyle bilinir.

 

Kabızlık, ateş, tansiyon yüksekliği, enflamasyon, bağışıklık uyarılması, kanser tedavisi, ülser için kullanılmaktadır. İçindeki en aktif madde emodin olup, laboratuvar çalışmalarında meme, akciğer, karaciğer, rahim ağzı, mide, lösemi, multiple myelom, ağız ve boğaz (baş-boyun) kanseri hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir. Yapılan bir klinik çalışmada akciğer kanseri nedeniyle radyoterapi alan hastalara rhubarb 20 mg/kg/gün dozlarında verilmiş ve radyoterapiye bağlı akciğer hasarının belirgin şekilde azaltıldığı gösterilmiştir. Çalışma sayısı az olup çalışmalar halen devam etmektedir.

 

Kullanım şekli: Rhubarb rizomları (ışgın’ın toprak altı rizomları) küçük parçalara ayrılır ve bir tatlı kaşığı rizom bir su bardağında ısıtıldıktan sonra 10 dakika kısık ateşte kaynatılır ve süzülerek sabah akşam birer bardak içilir.

Uyarılar:

-Az miktarda alındığında kabızlık, çok miktarda alındığında da ishale neden olur. Rhubarb (ravent kökünden yapılan müshil ilacı) gibi dışkıyı yumuşatan ilaçlar doktor kontrolü olmadan 7 günden fazla kullanılmamalıdır.

-Eklem iltihabı, karaciğer ve böbrek bozukluğu, bağırsak tıkanıklığı sorunları olanlar kullanmamalıdır.

-Rahim kasılmasına neden olabileceği için hamilelerin kullanmaması gereklidir.

-Bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, potasyum düşüklüğü, karaciğer ve böbrek hasarı gelişebilir. İdrarda renk değişikliğine neden olabilir.

 

Kaynak: Hangi Kansere Hangi Bitki, Doç. Dr. Canfeza Sezgin,

Kaynak Kitap İçin >> http://bit.ly/1F3Cbce

 

 

Bir Cevap Yazın