Sağlıklı ve özgür hayvanlar hakkında söyleşi…

Sağlıklı ve özgür hayvanlar hakkında söyleşi…


Özgür Otlayan Sığır Nedir?

Özgür otlayan sığır, tüm besin ihtiyacını, insanların sağladığı yemlerle değil, özgür bir şekilde otlayarak karşılayan hayvandır.

Anadolu’nun boz sığır, kara sığır gibi yerli sığır ırkları, et ve süt verimleri kültür ırklarıyla yarışamadığı için, Anadolu’nun dağlık arazilerinde serbestçe otlamaya bırakılmışlardır.

Yılın neredeyse 365 günü doğal ortamlarında özgürce otlayan ve yaşayan bu hayvanlara, acil durumlar dışında (kışın çok yoğun kar yağışı, salgın hastalıklar) müdahale edilmez. Beslenmelerini kendileri sağlarlar, yem verilmez. Bakıcıların görevi, ekili arazilere girmelerinin önlenmesi ve farkına varıldığı zaman hasta hayvanların tedavi edilmesinden ibarettir. Hayvanların doğal hayat döngüsü (üreme, doğurma, yavruların bakımı, sosyal yaşam) kendi kontröllerindedir.

Hayatta kalma içgüdüleri, hastalık karşısında dayanıklılıkları, gelişmiş sindirim sistemleri, sağlam yapılı vücutları, güçlü tırnak yapıları ve coğrafyanın yerel hayvanları olmaları sayesinde Anadolu ırkı sığırlar, kültür ırklarının yapamadığını yaparlar, engebeli arazide gezip otlayarak hayatta kalırlar.

 

Kara Sığır / Boz Sığır hakkında bilgiler:

Hayvanlar yılın 365 günü, en az insan müdahalesiyle dağlık orman arazilerinde serbestçe yaşarlar.

Sürekli gezdikleri, ve ıslah edilmedikleri için hayvanlar çok fazla kilo yapmazlar, canlı ağırlıkları ortalama 200 kg civarındadır (kültür ırklarında canlı ağırlık ortalama 500 kg’dır).

Doğal beslendikleri ve kültür ırkları gibi yoğun şekilde ıslah edilmedikleri için süt verimleri çok düşüktür. Hayvanların sütleri sadece buzağılar tarafından emilerek tüketilir.

Kültür ırkları bir buçuk yaş civarında kesilecek olgunluğa gelirken, doğal hayvanların olgunlaşması üç yılı bulur.

Konvansiyel hayvancılıkta kullanılan boynuz köreltme, erkeklerin sürüden zorla ayrılması gibi yöntemler yerel ırklar için söz konusu değildir. Dişiler doğal döllenme yoluyla hamile kalır, kendi kendilerine doğururlar.

Sağlıklı ve doğal et ürünleri için: http://bit.ly/gelenekselet

 

Bir Cevap Yazın