Gerçek gıdalar gerçekten pahalı mı?

Gerçek gıdalar gerçekten pahalı mı?


 

Gıdada ve sağlıkta kalite ve güvence fiyattan daha önemlidir. Sağlıklı gıdaya verilen bedel bizleri kemoterapi, radyoterapi gibi uygulamalardan, hastaneden, eczaneden uzak tutarak yine bize döner. Sağlıklı ve gerçek gıda için aile bütçemizden çıkan her kuruş, bizlere aile ve ülke ekonomisine sağlık giderlerimizden azalarak geri dönecektir.

Unutmayın: En pahalı gıda, sağlığınızı bozan gıdadır.

 

Problem gerçek gıdaların fiyatlar mı?

Sağlıklı ve doğal ürünlerin göreceli olarak endüstriyel ve konvansiyonel ürünlere oranla yüksek tutarlı görünmesinin birçok sebebi var. Birkaç başlıkta sıralamaya çalışalım:

  • Halkın talep gücü: Halkın talepleri; tarım politikalarını, destek ve teşvikleri, medyayı etkileyecek güçtedir. Bu sebeple dolaylı olarak ürün fiyatlarını da etkileyecektir. Bununla beraber halkın öncelikleri ve bilinç düzeyi, sağlıklı ve doğal ürünlere bakış açısını etkilemektedir. Örneğin ülkemiz; benzin, elektronik eşya ve ithal kozmetik ürünlerde Avrupa’ya göre bile pahalı iken, bu ürünlere verilen bedeller genellikle önemsenmemektedir.
  • Kullanım miktarları ve sağlığa katkıları: Sağlıklı ve doğal ürünlerden, endüstriyel ürünlere oranla daha az miktarlarda kullanılarak daha fazla istifade edilebilmektedir. Bununla beraber doğa ve insan sağlığı açısından faydaları kat kat fazla olmaktadır.
  • Doğal ve geleneksel üretimin emek yoğun olması
  • Kontrol ve analiz maliyetleri
  • Sağlıklı ambalaj maliyetleri: Doğal hammaddelerden üretilen cam ve kağıt gibi sağlıklı ambalajlar, geri dönüştürülmüş kağıt ve plastik ambalajlara oranla daha maliyetlidir.
  • Talebin ve üretim hacminin az oluşu: Üretim, nakliye, depolama vb. maliyetler birim ürün başına yansıdığında yüksek olmaktadır.

 

 

Bir Cevap Yazın