Lezetli Bir İtalyan Ekmeği : FOCACCIA!

Lezetli Bir İtalyan Ekmeği : FOCACCIA!


Ekşi mayalı hazırlanan ekmek hamurundan pideye benzer ama daha kalın, üzerine bol zeytinyağı dökülen ve istediğiniz her türlü çeşniyle zenginleştireceğiniz nefis bir yassı ekmek.

Malzeme:

200 gr ekşi maya
410 ml su
600 gr un
15 gr kaya tuzu

Üzeri İçin:
4-5 adet minik kiraz domates
1-2 yemek kaşığı biberiye
1-2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Hazırlama :

1 – Buzdolabından çıkardığınız mayaya, 60 ml su ve 70 gr un ekleyip karıştırın ve kavanozu streç film ile kaplayarak 8 saatlik büyüme uykusuna bırakın.

2 – Daha sonra tazelenmiş ve olgunlaşmış mayadan 200 gr alın hamur karma kabına koyun ve üzerine 410 ml su, 600 gr un, 10 gr tuz ekleyerek hamur haline getirin. Biraz yapışkan bir hamur oluyor. Arada sadece ellerinizi hafif unlayarak pürüzsüz ve elastiki bir hal alana kadar yoğurun. Keten bir beze sarıp büyümesi için 2 saat kadar dinlendirin.
3 – Dinlenmiş hamurun üzerine sızma zeytinyağı sürüp, ikiye böldüğünüz domatesleri ve biberiyeyi yüzeyleri ekmek hamurunda kalacak şekilde hafifçe hamurun üzerine bastırarak yerleştirin. En üste biberiyeleri serpiştirip tuzun kalan kısmını da serpin. Bu arada mayanın kalanını kavanozun kapağını kapatarak buzdolabına kaldırın.

4 – Hamurun mayalanma bitmeden yarım saat önce fırını pişirme işlemi için hazırlayın. Fırınınızı 200 derecede, fırın taşı ya da güveç tepsisi ile birlikte 30 dakika boyunca ısıtın.

5 – Isınmış fırına ekmek hamurlarınızı hassas bir şekilde yerleştirin, ilk 15 dakika 200 derecede, ardından 35 dakika boyunca 170 derecede pişirin.

SaffBahçe Ekşi Hamur Mayası İçin – – > http://bit.ly/gelenekselpazar101

 

Bir Cevap Yazın