Domatesin renginde barınan sağlık …

Domatesin renginde barınan sağlık …


- – > Faydalı olduğu kanserler : Akciğer, baş-boyun, cilt, idrar yolları ve idrar torbası, kalınbağırsak, meme, mide, pankreas, prostat ve rahim ağzı. Ayrıca kansere karşı koruyucu.

Domates ve bazı diğer meyve ile sebzelerin rengini veren bileşendir. Başlıca; domates, kayısı ve karpuz gibi besinlerde bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle pişmiş domatesin, çiğ yenmesine göre daha yararlı olduğu, pişirme işleminin likopenin emilimini artırdığı saptanmıştır. Yumuşak kapsülleri de bulunmaktadır. Likopenin kalp sağlığı, maküler hasarlanma, serum lipid oksidasyonu gibi olaylardan koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Vücut direnci, koruyucu enzimler, DNA ve hücresel lipidler üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır. Likopenin antioksidan etkisi beta karotenlerden en az iki kat daha fazladır. Beta karotenler sindirildiğinde A vitaminine dönerken; likopen dönmez. Prostat, akciğer ve mide kanserlerinin riskini azaltmaktadır. Ağız, akciğer, cilt, kalınbağırsak, meme, mesane, mide, pankreas, prostat ve rahim ağzı kanserinin tedavisinde yararlı olabileceği düşünülmektedir.

Prostat kanserli hastalarda yapılan çalışmalarda ameliyattan 3 hafta önce günde iki kapsül likopen verilmesi ile tümörde küçülme, cerrahi başarı şansının artması gibi olumlu etkiler gözlenmiştir. Fakat çalışma 15 hastalık küçük bir çalışmadır. Bu tür çalışmaların yanıltıcı sonuçlar vermesi nedeni ile daha büyük çalışmaların sonuçları beklenmektedir.

Kaynak : Hangi Kansere Hangi Bitki?, Doç.Dr. Canfeza Sezgin

 

Bir Cevap Yazın