Kalınbağırsak, meme ve prostat kanserlerine karşı bir koruyucu.

Kalınbağırsak, meme ve prostat kanserlerine karşı bir koruyucu.


Kalsiyum Glukarat

D glukarik asidin kalsiyum tuzu olup, insanlarda az miktarda bulunur. Patates,brokoli, turpgiller, elma ve portakal gibi besinlerde bol bulunmaktadır.Zehirli maddelerin etkisizleştirilmesi, kanser tedavisi ve kanserden korunma için kullanılmaktadır.
Karaciğerde beta glukuronidaz isimli enzimin etkisini engellemektedir. Beta glukuronidaz enzimi, dişilik hormonu olan östrojen hormonu ile kanser gelişimine neden olan karsinojen denen kimyasal maddelerin vücuttan atılmasını azaltır. Beta glukuronidaz enziminin etkinliğinin yüksek olması; hormon bağımlı kanserler olan meme, prostat ve kalınbağırsak kanseri gibi kanserlerin görülme riskini artırmaktadır.
Kalsiyum glukarat, beta glukurodinaz enzimini engelleyerek karsinojenlerin ve östrojenin atılımını artırarak yararlı olmaktadır. Kanser hastalarında kullanılması ile ilişkili çalışma bulunmamaktadır. Akciğer kanseri riskini azaltmak için yapılan pilot çalışmada 1,5-9 gram/gün dozlarının iyi tolere edildiği gösterilmiştir. Sigara içenlerde D-glukarat düzeyinin düşük olması nedeni ile kalsiyum glukarat’ın akciğer kanseri riskini azaltmada yararlı olabileceği düşünülmekte ve araştırılmaktadır.
Özellikle meme, prostat ve kalınbağırsak kanserinden korunmada yararlı olacağına inanılmaktadır. Meme kanseri olan bazı hastalar kendi kendilerine cerrahiyi takiben veya tıbbi tedaviye ek olarak kullanılmaktadır. Kan lipid düzeyini de azaltmaktadır.

Kaynak: Hangi Kansere Hangi Bitki?, Doç Dr. Canfeza Sezgin

 

Bir Cevap Yazın