İÇLİ KÖFTE

İÇLİ KÖFTE


MALZEME:
– 3-4 bardak simit (köftelik bulgur)
– 250 gr kara et ( yağsız, iki kere çekilmiş )
– 1 baş çok ince kıyılmış kuru soğan
– 1 kaşık domates biber karışık salça
– 3 kaşık un
– Tuz, karabiber
İç Harcı İçin:
– Yarım kilo az yağlı kıyma
– 3-4 baş kuru soğan
– 1 bardak iri kıyılmış ceviz içi
– Tuz, karabiber
– Zeytinyağı

Yapılışı:
Kıymayı kavurun, suyunu çekince biraz yağ ilavesiyle ince kıyılmış soğanları ekleyin. Soğanlar yumuşayınca ceviz ve baharatını katarak soğumaya bırakın. Bulguru yoğurma kabına alın ve üzerine köfte malzemelerini koyarak yoğurmaya başlayın.
Köfteyi yoğururken elinizle azar azar  su alarak yoğurmaya devam edin. Harç, bulgur yumuşayıp sakızlandığında hazır olmuş demektir.
Yoğrulan harçtan, yumurtadan büyük parçalar kopararak, sol avucunuzun içine alın. Avuç içindeki köfteyi, sürekli döndürerek sağ elinizin şehadet parmağını köftenin ortasına yavaş yavaş batırarak oymaya başlayın. Bu esnada, ellerinizin kayganlığı sağlaması açısından ıslak kalmasına özen gösterin. Köfteyi oyarken mutlaka diğer elinizdeki köfteyi döndürmelisiniz. Köftenin içini yeterince oyduktan sonra harcı doldururken seri olmaya dikkat edin, çünkü köfte oyulunca elinizin içinde kırılabilir.
Tamamen soğuyan iç harcını, kapanmasını zorlaştıracak kadar fazla, ortası boş kalacak kadar da az koymamaya dikkat ederek oyduğunuz köftelerin içine doldurun.  ( yaklaşık 3 tatlı kaşığı )
Doldurduğunuz köfteyi, sağ elinizle, altından çevirirken sol elinizin parmakları arasında sıkıştırarak ağzını kapatın. Köftenin yüzeyinde çatlak olmamasına dikkat edin. Ağzını kapattıktan sonra ıslak elinizin başparmağının iç yüzeyiyle köfteleri altından üstüne doğru nazik hareketlerle sıvazlayarak yüzeyini düzeltin. Hazırladığınız içli köfteleri geniş bir tepsiye fazla sıkıştırmadan dizin. Üstlerini temiz bir nemli bezle örtün, kurumasın.
Kızartmak için köftelerin üzerini kapatacak kadar zeytinyağını kızdırın. Köfteleri çok sıkı olmayacak şekilde tencereye bırakın. Kızartırken kevgirle yavaş hareketlerle köfteleri hareket ettirin. Bütün köftelerin aynı renkte kızarmasına dikkat edin.
Haşlama yapmak için de kaynayan su dolu tencereye atın ve köfteler suyun yüzüne çıkmaya başlayınca bir iki dakika daha bekleyip servis tabağına alın ve ‘’Arap köftesi’’ gibi buharda pişirin.

Kaynak : En Güzel Antep Ev Yemekleri, Şükran Sargın

 

Bir Cevap Yazın