Kanser Tedavisinde, Siyah Havuç Etkisi!

Kanser Tedavisinde, Siyah Havuç Etkisi!


Ülkemizde henüz kıymeti tam olarak anlaşılmış değil ve pazarcıların deyimiyle ‘pazarlarda bile para etmiyor’! Adana pazarlarında bolca bulunur ve ‘şalgam suyu’ hazırlamakta kullanılır. Şalgama o kıpkırmızı rengi veren bu sebzedir.
4. Uluslararası Gıda Pigmentleri Kongresi’nde, 2007 yılında Yenilikçi Gıda Bilimi dergisinde yayınlanan, Almanya kaynaklı bir çalışma sunuldu. Çalışmanın adı: ‘’Siyah havuç antosiyaninlerinin kanser hücrelerinin üremelerini engelleyici etkisi ve metabolizması.’’
Antosiyaninler, siyah-mor renkli birçok sebze ve meyvede değişen oranlarda bulunan ve çok kuvvetli antioksidan özelliğe sahip bileşikler, en yüksek miktarda bulunduğu sebzelerden biri de siyah havuç.
Kuvvetli antioksidanların vücudumuza en önemli yardımı, günlük oksidan temizliğimizi yapmaları! Hücreler arası mesafeyi oksijen zararlılarından temizlerler ve hücrelerimizi oksitlenmekten korurlar. Oksidatif hasarlanma, eğer kuvvetli antioksidanlarla ‘karşılanmazsa’ damar tıkanıklığından kansere kadar uzanan geniş bir yelpazede hastalığa neden oluyor.
Antosiyaninler hücrelerimizin genetik şifresini taşıyan DNA’yı da koruyor.

Kaynak : Kanser İyileşir, Uzm. Dr. Elif Güveloğlu

 

Bir Cevap Yazın