Kanser Tedavisinde Ümit Veren Bitki: Şakayık !

Kanser Tedavisinde Ümit Veren Bitki: Şakayık !


Faydalı olduğu kanserler: Kalınbağırsak, karaciğer, malign melanom ve pankreas.

Şakayık, düğünçiçeğigiller ailesinden olup genel olarak ‘paeonia’ ismiyle anılır. Ülkemizde de yetişen birçok çeşidi bulunmaktadır. Son yıllarda kanser tedavisi ve tedavinin yan etkilerinin azaltılması alanında yoğun olarak araştırılmaktadır.

Geleneksel Çin tıbbında yaklaşık olarak 1800 yıldır kullanılan dört bitkiden ( alıç meyvesi, şakayık, takke çiçeği, meyankökü ) oluşan PHY906 isimli ürünün kansere karşı etkisi, virüs enfeksiyonlarına karşı etkisi, ağrı kesici, karaciğer koruyucu ve iştah artırıcı özellikleri olduğu saptanmıştır.


Yale Üniversitesi’nde yapılan hayvan çalışmalarında PHY906 isimli ürünün kemoterapinin etkisini arttırırken yan etkilerini de azalttığı saptanmıştır. Özellikle hayvan çalışmalarında karaciğer, pankreas ve kalınbağırsak kanseri tedavisinin etkinliğini artırdığı ve yan etkisini azalttığı gösterilmiştir.

Bu konuda klinik çalışmalara devam edilmektedir. Şakayık kökü, melekotu kökü ve cnidium rizomu içeren başka bir karışımın da hayvan çalışmalarında malign melonoma karşı cisplatin isimli kanser ilacının etkisini artırdığı, bağışıklık sistemini uyardığı, ışın tedavisinin etkinliğini artırdığı gösterilmiştir.


Bu çalışmalar şakayık bitkisinin kanser tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmekte ve araştırmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Kaynak : Hangi Kansere Hangi Bitki?, Do. Dr. Canfeza Sezgin

 

Bir Cevap Yazın