Ekmeklerde Büyük Eksiklik…

Ekmeklerde Büyük Eksiklik…


Ekşi Hamur Mayasıyla Pişirilen Ekmek

Beslenmeleri genel olarak tahıla dayanan toplumlara bakıldığında, tahıl ve baklagilleri fermantasyon yoluyla tükettikleri ve beslenmelerindeki önemli vitamin mineral kaynaklarını, yörelerinde en yaygın yetişen yiyeceklerden alacak şekilde, bu gıda hammaddelerini zenginleştirdiklerini görürüz.


Örneğin Asya bölgesinde günlük hayatta, yöreye özgü fermente gıdaların yaygın tüketildiği görülür. Burada mayalar, hayvansal gıdalarda kullanılldığı gibi, bitkisel hammaddeleri zenginleştirmek için de kullanılmaktadır. Nan ( tandır ekmeği ) ve idli ( pirinç ve Hindistan’da yetişen bir çeşit baklagil olan blackgram unundan yapılan yassı ekmek ) pirinç ve hurmadan yapılan şaraplar, papad ve soya sosu gibi yemek sosları fermente gıdalardan bazılarıdır.


Farklı laktobasilyus zincirlerinin, farklı mayalarla kullanılmasıyla pişirilen ekmeklerin hacim ve yapısal durumunun, bayatlamanın gecikmesi ve lezzetli olması gibi özellikler karşılaştırıldığında, sadece fırıncı mayasıyla pişirilen ekmeğe göre çok daha iyi olduğu belirlenmiştir.

Kaynak : Gerçek Ekmek ve Ekmekle İlgili Tüm Gerçekler, Emine Şahin

Temiz Ekşi Hamur Mayası için Tıklayın — > www.gelenekselpazar.com/eksihamurmayasi

 

Bir Cevap Yazın