Her şeyi Blender Etmeyin !

Her şeyi Blender Etmeyin !


Bugün annelerin çoğu çocuklarına pütürlü ve çiğnemeli gıdayı yedirmiyor; çocuk ya reddediyor, bir iki yiyip tükürüyor, öğürüyor, içi bulanıyor… Bu durumda anne pes ediyor ! Oysa çocukları ısrarla buna alıştırmak gerekiyor.

Eskiden hep çocukların eline ısırarak yiyebilecekleri bir yiyecek verilirdi. Dişleri çıktıktan sonra, çocuğun başında durmak, gözleri onun üzerinden ayırmamak koşuluyla yavaş yavaş gıdaları ısırmasına, çiğnemesine izin vermek lazım. Eğer bunu yapmayıp, “her şeyi yemiyor, uğraşamayacağım, bekleyemeyeceğim, blender edip ağzına mama gibi tıkıyayım” dediniz mi, bir bakıyorsunuz 2-3 yaşına gelmiş çocuklar hala tüm yiyecekleri mama gibi yiyorlar, köfteler, balıklar, meyveler, sebzeler blender edilip mama kıvamına getiriliyor.

Bu çok doğru bir şey değil, çocuğa yiyeceği erken yaşta ısırmayı öğretmek ve ona izin vermek lazım. Şimdi bazı çocuk ürünleri satan mağazalarda sağlığa zararlı olmayan delikli, file gibi aparatlar var. İçine değişik tatta kırmızı kapya biber, elma, mandalina gibi bir yiyeceği koyuyorsunuz, emmeyi ısırmayı bunlarla öğreniyor. Dolayısıyla küçük parçanın boğazına kaçma riski de olmuyor. Dişlerini kaşıyor veya daha sonra ısırıyor, yiyeceğin özünü alıyor. Neticede çocuk eline bir şey alıp yemeyi öğreniyor.

Çocuğunuzun yemeyi öğrenmesine izin verin !

Bu, sağlıklı gelişimi için de önemli !

Kaynak: Çocuğunu Doğru Besle, Dr. M. Ender Saraç

Hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler için tıklayın–> www.gelenekselpazar.com

 

Bir Cevap Yazın