Cips paketlerinden uzak durun!

Cips paketlerinden uzak durun!


Bu gıdalar kızgın yağda pişirildikleri zaman içlerinde akrilamit denen kanserojen bir madde oluşuyor. Fazla kızartılmış, yanmış ekmeklerde de oluşan bu madde söz konusu olduğunda en büyük tehlike cipslerden geliyor.

Çocuklarınızın sağlığını korumak istiyorsanız onları cips paketlerinden uzak tutmak zorundasınız. Son derece zararlı olan transyağlarla pişirilen cipsler, aynı zamanda tam anlamıyla bir yağ deposu da. Tüm bunların üstüne bir de yukarıda bahsettiğimiz kanserojen maddeyi eklediğinizde sanırım tehlikenin büyüklüğünü de fark ettiniz.

Bir süre önce Amerikan Gıda Dairesi, içinde en çok akrilamit bulunan yiyecekler listesini yayınladı. Dünyanın en önemli kahve üreticilerinden birinin ürünlerin de yüksek bir miktarlarda akrilamit bulunduğu ortaya çıktı. Özellikle kafeinsiz olanlarda durum daha vahim. Ama tabii birincilik yine cips paketlerinde. Vücudumuzun, genetiğinizin kesinlikle tanımadığı bu gıdalar gastrit ve safra kesesi problemlerinin de başlıca sebebi. Sağlıklı bir yaşam sürmek, sağlıklı beslenmek istiyorsanız bunları hayatınızdan çıkarın.

Kaynak: Hayatı Uzatmanın Yolları, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

 

Bir Cevap Yazın