Ergenlikte Saç Bakımı

Ergenlikte Saç Bakımı


Ergenlerde saçlarda yağlanma ve kepek oluşumu sık görülür. Sağlıklı saçlar için düzenli yıkanmak gerekmektedir. Haftada en az bir veya iki defa saçların yıkanması ve diğer günlerde de fırça ile taranarak saçların arasına giren tozlardan, kirden ve ölü kıllardan arındırılması gerekmektedir.

Saç kurutmak için kullanılan havlular sert olursa saç uçları çatallanabilir. Elektrikli kurutucu aletlerin saça çok yakın tutulmaması gerekir, saça ve saçlı deriye zararları dokunabilir, yanıklara sebebiyet verebilir.

Şampuan seçiminde, özellikle saçlarında kepeklenme olan ergenler dikkatli olmalıdırlar. Kepeklenmeler için sık sık ve çok sıcak olmayan su ile saçları yıkamak faydalıdır. Ancak hekime danışmadan saçlar için yararlı olduğu düşünülen hiçbir madde kullanılmamalı, hiçbir uygulama yapılmamalıdır.
Şampuanların esası, kolay çözünebilir yağ eritici bir madde ihtiva etmeleridir. Şampuanlara ayrıca koku, renk ve yoğunlaştırıcı maddeler de ilave edilir. Bu eklentiler saçlı deride tahrişlere ve alerjilere neden olabilir.

Ergenlere, aileleri tarafından saçlarının taranıp, düzenli olmaları gerektiği belirtilmelidir. Dış görünümün, insanlar arasındaki ilişkide ve kendini iyi hissetmede önemli etkisi vardır.

Sağlıklı bir çocuk yetiştirebilmek için anne babalara iyi bir rehber için tıklayın-> www.gelenekselpazar.com

Kaynak: Çocukluk Bitmesin, Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz

 

Bir Cevap Yazın