Kırmızı biber Kilo Vermede Gerçekten Etkili mi? 


Kırmızı biber Kilo Vermede Gerçekten Etkili mi? Kırmızı biber meyvesi ve kapsaisin yağ metabolizmasını hızlandırıyor.

 Kırmızı biberin içerisinde acı lezzetini veren kapsaisin isimli maddenin vücuttaki yağ metabolizmasını artırarak zayıflamada yararlı olabileceği ilk olarak Japon araştırıcıların dikkatini çekmiş.

Kapsaisin sempatik sinir sistemi uyararak adrenal medulladan kateşolaminlerin salgılanmasını sağlamakta ve bu suretle enerji ve yağ metabolizmasını artırdığı ileri sürülmektedir. Kırmızıbiberin yenilen miktarla orantılı olarak, yemek sonrası vücuttaki metabolizmayı hızlandırarak besinlerin yakılmasını uyarabileceği, iştahı baskılayarak alınan enerji miktarını azaltabileceği ve bu suretle vücuttaki yağ kitlesinin azalmasını sağlayabileceği düşünülmektedir.

Yemekle alınan yağlar, taşıdığı yoğun enerjiye karşılık, doygunluk yaratma kapasitesi düşük olduğundan obezite oluşumunda önemli bir etkendir. Dolayısıyla kırmızıbiberin yağ metabolizmasını hızlandırması, obezite oluşumunun engellenmesi ve tedavisi bakımından yararlı olabilmesi muhtemeldir.

Bu konuda Japon araştırıcılar tarafından yürütülen klinik çalışmalarda kırmızıbiberin iştahı baskıladığı, toplam alınan besin miktarında azalmayı sağladığı ve enerji sarfiyatını artırdığı sonucuna varılmıştır.

İyileştiren bitkiler için tıklayın : www.gelenekselpazar.com

Kaynak : İyileştiren Bitkiler, Prof. Dr. Erdem Yeşilada

 

Bir Cevap Yazın