Sarımsak ‘’Öğrenme kapasitesini’’ Artırıyor!

Sarımsak ‘’Öğrenme kapasitesini’’ Artırıyor!


15 yıl önce yayınlanan bir bilimsel çalışmada Japon araştırıcılar ‘’yaşlandırılmış sarımsak’’ verilen farelerde hafızanın güçlendiğini ve öğrenme kapasitesinin belirgin bir şekilde arttığını gözlemişler.

Diğer taraftan, son yıllarda yürütülen bilimsel çalışmalarda, beyinde serotonin seviyesinin artması ile hafızanın güçlendiği, azalma ile ise bozulduğu ortaya konulmuş.

Yeni bir deneysel çalışmada, taze sarmısağın sıçanlara 30 gün süre ile uygulanmasının öğrenmeyi belirgin bir şekilde artırdığı gözlenmiş. Öğrenme artışını tespit etmek için ‘’şartlı kaçınma testi’’ adı verilen bir yöntem uygulanıyor.

Bu testte ışıklı ve karanlık iki bölümü bulunan bir düzenek kullanılıyor. Normalde sıçanlar karanlık bölüme yönelirken bu hayvanlara ceza uygulanıyor, ışıklı tarafa yönelen hayvanlara ise ceza uygulanmıyor.

Sıçanların ışıklı bölüme yönelmeyi öğrenmesi için yapılan tekrar sayısındaki azalma, öğrenme hızını belirliyor. Öğrenme kapasitesi artan hayvanların beyinlerinde yapılan ölçümlerde serotonin ve diğer bazı bileşenlerin seviyesinin yaklaşık olarak iki misli arttığı gözlenmiş.

Sonuç olarak, sarmısağın beyin serotonin seviyesini yükselterek, öğrenme kapasitesini artırdığı düşünülmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus sarmısağın etkili olabilmesi için uzun süreli kullanılması gerekiyor.

İyileştiren bitkiler için —> www.gelenekselpazar.com

Kaynak : İyileştiren Bitkiler, Prof. Dr. Erdem Yeşilada

 

Bir Cevap Yazın