Vitamin Hapları Kullanmanıza Gerek Yok!

Vitamin Hapları Kullanmanıza Gerek Yok!


Vitamin Deposu Barındıran Besinler Zaten Buzdolabınızda Duruyor! Tek Yapmanız Gereken Kapağını Açmak… :)

Maalesef, vitamin kaynaklarının zaten elimizin altında olduğunun farkında değiliz. Mesela, kültürümüzde demir hindi şerbeti vardır. Hint kökenli olan ve keçiboynuzuna benzeyen bir bitkinin tohumundan yapılan bu şerbet Osmanlı mutfağında çok popülerdi.

Çok lezzetli olmasının ötesinde, olağanüstü bir vitamin içeriği ve antioksidan gücü vardır. Yabancı kökenli içeceklere neden bu kadar meraklı olduğumuzu ve bu şerbetin neden unutulduğunu hiç anlamıyorum.

Yerel bir meyvemiz olan narı ele alalım. Son yıllarda antioksidan gücü ile tüm dünyada tanınan bu meyve, aynı zamanda zengin bir Omega-5 kaynağıdır. Omega-5, nar çekirdeğinde bulunan bir yağ asididir ve en az Omega-3 kadar değerlidir. Peki, yabani iğdenin Omega-6 yağ asidi içerdiğini biliyor muydunuz?

Ceviz, siyah üzüm ve balık, hepsi birer vitamin ve mineral deposudur. Kanserden korunmak için vitamin, antioksidan hapı alacağınıza, turp yiyin. Bu sebze, rastlayabileceğiniz en güçlü anti-kanser besinlerden biridir.

Turp ne kadar renkli olursa o kadar iyi. Karnabahar ve lahana da turpla aynı aileden gelir. Karnabaharın, brokoliden çok daha zengin besleyici özellikleri olduğu pek bilinmez. Başka bir vitamin deposu olan biberden daha fazla yararlanmak için her zaman yeşil olanları değil, kırmızı ve sarı olanları da tüketin.

Hayatı Uzatmanın Basit Sırlarını Öğrenmek için Tıklayın: www.gelenekselpazar.com

Kaynak : Hayatı Uzatmanın Sırları, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

 

Bir Cevap Yazın