Diyet Ürünler Sağlığa Zararlı mıdır?

Diyet Ürünler Sağlığa Zararlı mıdır?


Bir çoğumuz için fazla kilolar büyük bir sorun…

Peki kilonuza dikkat ederken, diyet ürünlerin tüketimi doğru mu?

Sıkça sorulan bir soru yapay tatlandırıcıların kullanıldığı light (diyet) ürünlerin tüketimi ile ilgilidir. Meşrubatlar, yoğurt ve dondurma gibi gittikçe artan sayıda ürün artık şeker yerine sakarin ve aspartam gibi yapay tatlandırıcılar içermektedir.

Bunlar vücut tarafından emilmezler ve kalori sağlamazlar. Bu ürünlerin çekiciliği daha az kalori içerip yine de şekerli ürünler gibi tatlı olmalarından kaynaklanmaktadır. Diyet ürünleri, özellikle diyabetli çocuklar ve ergenler çok az miktarda tüketebilirler.

Ancak sürekli tercih edilmemeleri gerekir.
Bu tatlandırıcılar, çocukları, tatlıları tercih eden bir damak tadı geliştirmeye ve fazla yemeye yönlendirebilmektedir. Her ne kadar bazı hayvan çalışmalarında olumsuz etkiler gösterilse de, henüz insanlarda diyet ürünlerin zararlı olduğuna dair herhangi kanıt bulunmamıştır. WHO (Dünya Sağlık Örgütü), FDA (Amerika İlaç ve Gıda Birliği) gibi sağlık otoritelerince yasaklanmadığı sürece kullanılabilirler ancak ‘’uygun miktar ve aşırıya kaçmadan’’ sözcükleri her tüketilen gıdada daima hatırda tutulmalıdır.

Tatlandırıcılar fazla miktarda tüketildiklerinde alerjiye sebep olabilirler. Ayrıca özellikle aspartam türü tatlandırıcılar (fazla miktarda tüketildiklerinde) hafif unutkanlıklara neden olabilirler.

Sağlıklı çocuk yetiştirebilmek için iyi bir rehber arıyorsanız tıklayın… –> www.gelenekselpazar.com

Kaynak : Çocukluk Bitmesin, Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz

 

Bir Cevap Yazın