Çocuğunuz İçin Uygun Baharatlar

Çocuğunuz İçin Uygun Baharatlar


Özellikle küçük çocukların 1 yaşından önce baharatları, çoğu bitki çayını tüketmeleri doğru değildir. Ancak 1 yaşından küçüklerde rezene, anason, frenk kimyonu örneğin gaz için kullanılabilir.
1 yaşından sonra göğsü yumuşatmak için ıhlamur çayı verilebilir.

4-5 yaşından büyük çocuklara ise hormon içeren bitkiler hariç açık demlenmiş olmak koşulu ile bitki çayı veya baharatlar verilebilir. Ancak çocuklara baharat veya bitki çayı verirken unutmamanız gereken nokta, size göre midelerinin, karaciğerlerinin ve böbreklerinin çok daha küçük olduğudur.

1 yaş sonrası, çocuk 3-4 yaşına gelene kadar üstteki çaylara ek olarak açık olmak koşulu ile ıhlamur, adaçayı, tarçın, elma, beyaz çay, kuşburnu, hibiskus ve az miktarda zencefil verilebilir.

Artık okula başlayan çocuğa ise çok koyu ve çok kaynar olmamak koşulu ile çoğu bitki çayı verilebilir. Ancak çocuklar bitki çayı içerken içine şeker konulursa bu çaylar fayda yerine zarar getirebilir.

Yine 1 yaş ve okul çağı arasındaki çocuklara az miktarda tarçın, zencefil, Himalaya tuzu, çocuk acı yemeyi seviyorsa kırmızıbiber, fesleğen, zerdeçal, kimyon, az miktarda zencefil, nane ve ailenin tüketmeye alışkın olduğu çok keskin olmayan baharatlar verilebilir.

Sağlıklı besinler için -> www.gelenekselpazar.com

Kaynak : Çocuğunu Doğru Besle, Dr. M. Ender Saraç

 

Bir Cevap Yazın