Kahve, Karaciğer Hastalıkları ve Kanser Gelişimini Önleyebilir mi?

Kahve, Karaciğer Hastalıkları ve Kanser Gelişimini Önleyebilir mi?


Kahve, dünyada yaklaşık olarak 1200 yıldır en yaygın kullanılan içeceklerden biri. Kahve tohumları içerisinde yüzlerce bileşik bulunmaktadır; alkaloitler, azotlu bileşikler, vitaminler, karbonhidratlar, lipitler, fenolik bileşikler ve ayrıca bu bileşiklerden tohumların kavrulması sırasında çeşitli maddeler oluşmaktadır.

Son yıllarda yürütülen bilimsel çalışmalarda kahvenin özellikle bazı kronik hastalıkların gelişimini önleyebildiği ortaya konulmuştur.

Son yıllarda giderek artan bilimsel araştırma bulguları, çeşitli şekillerde soğuk ya da sıcak kahve ürünlerinin içilmesinin karaciğer işlevleri üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu ve bazı karaciğer hastalıklarının gelişimini önleyebileceğini göstermektedir. Saha çalışmalarıyla günde 3 bardak kahve tüketiminin çeşitli etkenlerin yol açtığı karaciğer harabiyetini azalttığı tespit edilmiştir.
Deneysel çalışmalarda, kahve içerisindeki temel bileşenlerden biri olan kafeinin, dönüştürücü büyüme faktörü beta-1 oluşumunu baskıladığı tespit edilmiştir. TGF-beta 1, karaciğer fibrözü, sirozu ve karaciğer kanseri gelişiminde önemli etkenlerden biri olarak bilinmektedir. Dolayısıyla kahve tüketiminin bu önemli karaciğer hastalıklarından korunmamızda yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Kahve tüketimi arttıkça siroz riskinin azaldığı, ancak kafein taşıyan bir diğer içecek olan çayın ve diğer içeceklerin aynı etkiyi göstermediği bildiriliyor.

İşin profesöründen hastalıklarda faydası kanıtlanmış 75 özel reçete! >> www.gelenekselpazar.com/İyileştirenBitkiler

Kaynak : İyileştiren Bitkiler, Prof. Dr. Erdem Yeşilada

 

Bir Cevap Yazın