Kalp sağlığınız için en etkili ilaç : Egzersiz!

Kalp sağlığınız için en etkili ilaç : Egzersiz!


Kalp krizine karşı yüzde yüz doğal, üstelik bedava bir ilaç var : Egzersiz. Egzersiz kalp sağlığını korumak konusunda en etkili ilaçlardan biri fakat maalesef ondan yeterince faydalanamıyoruz.

Yüzlerce araştırma, hareketsiz kişilerin hareketli olanlara kıyasla iki kat daha fazla kalp krizi geçirdiğini gösteriyor. Egzersizin bu olumlu etkisi özellikle erkeklerde daha da belirgin. Bir araştırmaya göre haftada en az 2000 kalori yakacak kadar egzersiz yapan erkeklerin kalp krizi geçirme olasılığı, benzer bir beslenme düzenine sahip olan aynı yaşlardaki hareketsiz erkeklere göre yüzde 39 daha az! Egzersizin bu kadar güçlü bir kalp dostu olmasının nedenleri bugün artık çok daha iyi biliniyor.

Düzenli egzersiz yüksek kan basıncını önlüyor. Hatta önlemekle kalmıyor, tedavi bile edebiliyor. Çünkü egzersiz damarların elastikiyetini artırıyor ve dolaşımı rahatlatıyor. Hareketli bir hayat kalp krizinde önemli bir rolü olan stres hormonlarını, özellikle de adrenalin seviyesini düşürüyor. Tuzlu bir diyete bağlı tansiyon problemini de önemli bir ölçüde engelliyor.

Yeni bir hayatın ipuçlarını bulacağınız bir kitap >> www.gelenekselpazar.com/HayatıUzatmanınSırları

Kaynak : Hayatı Uzatmanın Sırları2-Neyim Var? Ne Yapayım? , Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

 

Bir Cevap Yazın