Kızartma Yaparken Sağlığınızı Bozmayın!

Kızartma Yaparken Sağlığınızı Bozmayın!


Kızartmaları hepimiz çok seviyoruz öyle değil mi! Hele ki o patates kızartmaları…

Kızartma yaparken sağlığınızı da bozmayın!

Kızartma zaten sağlık açısından çok önerilmeyen bir pişirme tekniği, üstüne bir de kızartma yağlarını tekrar tekrar kullanmak eklenince durum iyice vahim bir hal alıyor. Yağ, her kızartma sırasında kanserojen maddeler üretir. Kızartma yaparken yağın ısısı 200 dereceye kadar çıkar. Dışarıdan bakıldığında aynı görünse de yağın kimyası değişir.

Yüksek ısılarda yağ molekülleri parçalanır ve ortaya yağla hiçbir ilgisi olmayan binlerce madde çıkar. Bunlar vücudumuzun tanımadığı maddelerdir.

Kızartma yağlarını  doğru kullanmak sağlık açısından son derece önemlidir. Öncelikle, kömür parçasını andıran partiküllerden arındırmak için yağı dikkatle süzmek gerekiyor.

Bir başka önemli nokta ise saklama koşulları. Bu yağlar asla ama asla taslarda saklanmamalı, çünkü ışık ve havayla temas ettikleri zaman bozulurlar. Bu da, içlerinde bulunan kanserojen maddelerin artmaya devam etmesi anlamına gelir.

Kızartma yağlarını saklamanın en doğru yolu, koyu renkli bir şişeye doldurmak – şişe tam olarak dolmalı aksi halde havayla temas eder – ve mümkünse buzdolabında saklamaktır. Özen göstermeniz gereken bir diğer nokta ise yağı üç, maksimum beş defadan fazla kullanmamaktır. O yağın içinde ne kadar çok kızartma yaparsanız içindeki kanserojen maddeler de o kadar artar.

Hayatı uzatmanın sırları için >> www.gelenekselpazar.com/HayatıUzatmanınSırları
Kaynak : Hayatı Uzatmanın Sırları, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

 

Bir Cevap Yazın