Yumurta Kolesterolü Yükseltiyor mu?

Yumurta Kolesterolü Yükseltiyor mu?


Yıllarca, yumurtanın kolesterolü aşırı yükselttiğini, kolesterol sorunu olanların değil yumurtaya, yumurtaya bulanmış yiyeceklere bile ellerini sürmemeleri gerektiğini düşündük. Gelin görün ki, son yıllarda güvenilir merkezlerde üst üste gerçekleştirilen pek çok çalışma, yumurta sarısının kandaki kolesterolü düşünüldüğü kadar yükseltmediğini gösterdi.
Hatta haftada üç-beş gün yumurta yemek iyi kolesterol HDL’yi de bir miktar artırıyor. Diğer taraftan, yumurta kalp sağlığı için faydalı olduğu bilinen pek çok besin öğesi açısından da son derece zengin bir yiyecek. Ben (Prof. Dr. Osman Müftüoğlu), haşlanmış yumurtaya ağırlık vermenizi öneriyorum. Fakat yumurtayı uzun süre suda kaynatıp sarısıyla beyazının birleştiği noktada yeşil bir renk  oluşmasına ise izin vermeyin. Bol bitkisel yağda kızartılarak yapılan yumurtanın fayda yerine zarar verebileceğini de bir kenara not edin. Ara sıra bir çay kaşığı kadar tereyağı ya da bir-iki çay kaşığı zeytinyağında pişirilmiş sahanda yumurta yiyebilirsiniz, fakat kızartma süresini lütfen abartmayın.

Sahanda yumurta yemek istediğinizde menemen olarak hazırlamak en sağlıklı seçenek. Sucuklu ya da sosisli yumurtadan uzak durmanızı öneriyorum.

Sağlıklı yaşam ve kaliteli yaşlanma için tıklayın! >> www.gelenekselpazar.com/HayatıUzatmanınSırları
Kaynak : Hayatı Uzatmanın Sırları, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

 

Bir Cevap Yazın