Ne Kadar Renkli, O Kadar İyi!

Ne Kadar Renkli, O Kadar İyi!


Sebzeler, meyveler ne kadar renkli, renkleri ne kadar çarpıcı ise o kadar faydalıdırlar. Mesela, beyaz fasulye yerine kırmızısını yiyerek sağlığımıza daha fazla yatırım yapmış olursunuz. Çok faydalı olduğu bilinen kırmızı üzüme ve kırmızı fasulyeye rengini veren aynı maddedir; Antosiyanin.

Bu mucize moleküllere bitkisel ilaçlar demek daha doğru olur. Kırmızı fasulye harika bir besindir. Bir tabak kırmızı fasulye yediğinizde bir bardak üzüm suyundan aldığınız kadar Antosiyanin alırken, aynı zamanda protein, Folik asit ve lif gibi son derece değerli besin öğeleri de bonusunuz olur.

Aslında sadece kırmızı fasulye için değil, bütün meyve ve sebzeler için aynı şeyi söylemek mümkün. Ama bazıları diğerlerine kıyasla daha faydalı, daha zengindir. Bunun nedeni içlerinde Antosiyanin bulunmasıdır. Onlara kırmızı rengini veren bu değerli madde, dünyada bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir.

Antosiyanin içeren sebze ve meyveler bazen kırmızı,  bazen de koyu mavi ve mor, hatta siyaha yakın renklerde de karşımıza çıkarlar. Hepsi aynı maddeyi içerseler de, farklı renklerde olmaları o sebze ya da meyvenin ne kadar asidik olduğuyla ilişkilidir; içindeki asit miktarı arttıkça renk kırmızıya doğru gider, azaldıkça koyulaşır. Doğada yaklaşık 32 çeşit farklı Antosiyanin bulunur ve hepsinin ortak özelliği, kansere, damar sertliğine ve birçok hastalığa karşı koruma sağlamalarıdır.

Acele etmeden sindire sindire okursanız, yeni bir hayatın ipuçlarını bulacaksınız. “Yaşasın Hayat” diyeceksiniz. >> www.gelenekselpazar.com

Kaynak : Hayatı Uzatmanın Sırları, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

 

Bir Cevap Yazın