Yüksek Tansiyon Hattı!

Yüksek Tansiyon Hattı!


Tansiyonun yükselmesi çoğu zaman herhangi bir belirti vermez. Öyle ki bazıları, yüksek tansiyonları 20’lerin, küçük tansiyonları 11’lerin üstüne çıksa bile farkına varmazlar. Hatta bazıları da ‘’Madem herhangi bir şikayetim yok, bu değerler benim için normal olmalı!’’ diye düşünerek doktora gitmeye gerek bile görmezler. Çoğu zaman hipertansiyon sorunu, ancak önemli bir sağlık problemine yol açtığında belirti veriyor.

Yüksek tansiyonun ciddi belirtilerinden biri, vücudun bir yanının tutmaması, şuur kaybı, konuşma bozukluğu gibi semptomlarla ortaya çıkan felç; yorgunluk, nefes darlığı ve ayaklarda şişme gibi semptomlara neden olan kalp yetmezliği; görme bozukluğuna neden olan göz kanamaları ya da böbrek yetmezliğidir! Söz konusu olan sağlık problemlerinin ciddiyetini kavramış olduğunuzu düşünüyorum.

Ve lütfen tansiyon problemini ciddiye almak için bir işaret vermesini beklemeyin. Çünkü o işaret hiç gelmeyebilir. Bir gün ortaya çıkıveren böbrek ya da kalp yetmezliği bir işaret değil, işaret edilen hastalarında, boyun, ense ve başın üst kısmında çember şeklinde ağrılar, çarpıntı, halsizlik, kulak çınlaması ya da kulaklarda uğultu, gözlerde sinek uçuşmaları gibi şikayetler olsa da maalesef bunlar tipik belirtiler değildir.

Kaynak : Hayatı Uzatmanın Sırları2 Neyim Var? Ne Yapayım?, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

 

Bir Cevap Yazın