Mutlaka bol su için…

Mutlaka bol su için…


Siz siz olun, mutlaka bol su için…

Ülkemizdeki en önemli sorunlardan birisi su içme alışkanlığı olmamasıdır. Sağlıklı bir yaşam için günde en az 2-2,5 litre su içmek gerekir. Yeterli ve bol su içen kişilerde fazla kilo daha az görüldüğü gibi, bu kişilerin çeşitli hastalıklara daha az yakalandıkları ve yaşlanmanın geciktiği ortaya konmuştur.
Günde en az 8 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir. Az su içtiğinizde idrarın rengi koyulaşır. İdrar rengine bakarak da az su içip içmediğinizi anlayabilirsiniz; eğer idrar renginiz koyu sarı ise az su içiyorsunuz demektir, normalde beyaz veya açık sarı olur. Bu nedenle idrar rengi açık renk oluncaya kadar su içiniz.
Gıdasız yaşamamızı sürdürebildiğimiz halde, susuz birkaç günden fazla yaşayamayız. İçilen su gıdaların emilimini ve hazmını kolaylaştırdığı gibi dolaşıma faydalı olur, vücut sıcaklığını kontrol eder, eklemlerin kayganlığını sağlar, cildin daha sağlıklı olmasını ve vücuttan zararlı maddelerin atılımını sağlar.
Her gün idrar ve terle kaybettiğimiz suyun geri alınması gerekir. Vücut susuz kalınca biz bunu susayarak anlarız. Vücudumuzda yüzde 1-2 oranında su kaybı olunca susamaya başlarız ve su içeriz. Dışarısı sıcak olunca veya egzersiz yapınca su ihtiyacı artar. Yaşlandıkça susuzluk veya susama mekanizması daha az çalışır. Bu nedenle yaşlılar suyu düzenli içmelidir ve idrarının açık renkte olmasına dikkat etmelidir.

Kaynak : Glisemik İndeks Diyeti, Prof. Dr. Metin Özata

 

Bir Cevap Yazın