Posalı Besinler Tüketin!

Posalı Besinler Tüketin!


Posalı besinlerle beslenmek kalınbağırsak ve rektum kanserini önler. Yulaf unu ve kuru baklagillerde bulunan çözünür posanın kanımızdaki LDL kolesterolü düşürücü etkisi olduğu, fakat HDL kolesterolü artırmadığı saptanmıştır.

Özellikle buğday kepeğinden zengin olan yüksek posalı diyetler dışkı hacmini artırır, kolon içi basıncı düşürür ve geçiş zamanını düzenler. Bu nedenle kabızlık ve ‘bağırsak divertikülü’ denen bir hastalığın tedavisinde yararlı etkiler gösterir. Bağırsakların ‘spastik kolon’ adı verilen bir hastalığında, çözünür ve çözünmez posa kaynakları birlikte tüketildiğinde bağırsak hareketlerini düzenlediği gösterilmiştir.

Yüksek posalı diyetler şeker hastalarında tedavide kullanılan insülin ihtiyacını azaltmakta ve insülin hormonunun daha iyi çalışmasını sağlamaktadır.

Posalı besinler, kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttığı ve bağırsak duvarı ile temasını azalttığı için kanserden korunmada faydalı olurlar.

Tüm bu nedenlerle, 50 yaşın altındaki erkekler günde 38 gr, kadınlar ise 25 gr lif veya diğer adıyla posa almalıdırlar.

Fazla kilolarınız canınızı sıkıyorsa, iştahınızı kontrol edemiyorsanız işte size harika bir kaynak! >> Glisemik İndeks Diyeti

Kaynak : Glisemik İndeks Diyeti, Prof. Dr. Metin Özata

 

Bir Cevap Yazın