AKITMA

AKITMA


Anadolu insanı cıvık kıvamda hazırlayıp kepçeyle akıtarak pişirdiği hamurlara binbir güzel isim vermiş. Leylek giliği, taş ekmeği, şıllık, hanım yanağı, kirde, bıcik, sızdırma ilk aklıma gelenle. Gariptir ki en çok Fransızca ismi ‘krep’ kullanılıyor. Bizimkilerin akıtma dediği bu incecik, yumuşacık hamurları bazen kahvaltı sofrasına hazırlarız. Misafir geldiğinde çayın yanına da çıkarılır. Beyaz peynirle, pekmezle yemesi güzel olur.

8 akıtma

– 1,5 su bardağı süt (oda sıcaklığında)
– 1 su bardağı tam buğday unu
– 2 yumurta (oda sıcaklığında)
– 1 çorba kaşığı eritilmiş tereyağı (oda sıcaklığında)
– Tuz
– Tavayı yağlamak için tereyağı

Tüm malzemeyi geniş bir kabın içinde çırpın. Sıvı kıvamlı bir hamur elde etmiş olacaksınız. Bu hamuru oda sıcaklığında 1 saat dinlendirin. (Vakit yoksa dinlendirmeden de olur ama dinlenmiş hamur daha güzeldir).
Kalın tabanlı orta boy bir tavayı orta hararetli ateşte ısıtın. Tavaya bir damla su döktüğünüzde su hemen buharlaşmalı. Sıcak tavayı hafifçe yağlayın (isterseniz bir pamuk parçasıyla yağlayabilirsiniz, parmaklara dikkat!). Akıtma hamurundan yaklaşık yarım çorba kepçesi alıp tavanın ortasına dökün. Tavayı ileri geri hareket ettirerek hamurun tabanı incecik bir tabaka halinde tamamen kaplamasını sağlayın. Orta-harlı ateşte akıtmanın kenarları hafifçe renk alıp kabarmaya başlayana kadar pişirin. Bir kürdan veya bıçağı akıtmanın kenarları hafifçe renk alıp kabarmaya başlayana kadar pişirin. Bir kürdan veya bıçağı akıtmanın çevresinde dolaştırıp tavaya tutunan bölümlerini serbest bırakın. Altı pişince bir spatulayla veya parmaklarınızla akıtmayı tersyüz edin.
Diğer tarafını da göz göz renk alana kadar pişirip temiz bir tabağa çıkarın. Tavayı tekrar hafifçe yağlayarak kalan hamuru aynı şekilde pişirmeye devam edin. Tavanızın büyüküğüne göre 8 veya daha fazla akıtma elde etmiş olacaksınız.

Kaynak: Sevgili Mutfak, Arzu Aygen

 

Bir Cevap Yazın