Peki siz, sahte bal ile gerçek balı nasıl ayırt edersiniz?

Peki siz, sahte bal ile gerçek balı nasıl ayırt edersiniz?


İşte sahte balı ayırt etmek için ipuçları…

Hem gıda hem de kozmetolojide büyük kıymeti olan balı satın alırken iyi seçmeli, aileniz ve kendiniz için doğru balı bulmalısınız.

– Açık bal satın alıyorsanız, satıcıdan balı şişenin içinde karıştırmasını isteyin, sonra tadına bakın. Balda sahtekarlık yapanlar şişenin altına yapay bal, üst kısmına gerçek bal koymuş olabilirler.
– Balın şekerli şurup ile karıştırılmış olup olmadığını şöyle test edebilirsiniz: Yanınıza iki ufak kağıt parçası alın. Bir kağıdın üzerine bir damla bal damlatarak, diğer kağıdı balın üstüne koyun ve parmaklarınızla hafif bastırın. Üstteki kağıt hemen ıslanırsa, bal şekerli şurupla karıştırılmış demektir. Gerçek, kaliteli bal söz konusu olduğunda, kağıt, 3-5 dakika sonra ıslanmaya başlar. Bu süre 20-30 dakikayı bile bulabilir.
– Balın içine ekmek parçası koyun. Ekmek yumuşarsa, bu, balda şekerli şurup olduğunu gösterir. Ekmek katılaşmışsa, balınız kaliteli demektir.
– Balınızın tadında hoş olmayan koku, değişik tat olmamalı. Doğal bal ağızda hemen erir. Katı parçacıklar, topaklar olmaz.
– Balda yabancı madde bulunup bulunmadığını şöyle anlayabilirsiniz: Şeffaf bir bardağa ılık su doldurun. İçine 1 yemek kaşığı bal koyarak yavaşça karıştırın. Tamamen erimesini bekleyin. Suyun dibinde veya üstünde bir şeyler varsa, bala yabancı madde karıştırılmış demektir.
– Az balı suyla karıştırıp, içine birkaç damla iyot damlatın. Ortaya mavimsi bir renk çıkarsa, balın içinde un veya nişasta var demektir.

Kaynak : Kadınların Altın Kitabı, Erkan Şamcı

 

Bir Cevap Yazın