Bulgur Neden Sağlıklıdır?

Bulgur Neden Sağlıklıdır?


- Bulguru diğer hububatlardan ayıran en önemli özelliği fitik asit içermiyor olması. Başka hububatlarda bol miktarda bulunan ve bazı minerallerin emilimini engelleyen fitik asit, pişirilerek ve kurutularak hazırlanmasından dolayı bulgurda bulunmuyor.
– Bulgur ayrıca, kepekli olması nedeniyle posa yönünden iyi bir kaynaktır. Bulgurdaki kepek suda çözünmez. Bu yüzden şeker ve yağın emilimini azaltarak kan şekeri ve kan yağlarının yükselmesini önler. Sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırarak hareketsizliğin insan vücudunda yol açtığı (kabızlık, kalın bağırsak kanseri) olumsuzlukların bir çoğunu engeller.
– Doymamış yağa sahiptir ve toplam yağ oranı düşük olduğu için sağlıklı bir besin maddesidir. Yüksek mineral ve selülozdan dolayı besin emilimini hızlandırır, kabızlığı engeller ve bağırsak kanserini önler.
– Radyasyonu emmez ve radyasyona karşı dayanıklıdır. Bu nedenle bazı ülkelerde nükleer savaşlara karşı, askeri ve sivil amaçlar için stokta tutulan ürünlerdendir.
– Pişirme işlemi esnasında tanenin ruşeymin kısmında bulunan besin maddeleri tane içerisine nüfuz ettiğinden, besin değeri diğer ürünlerden (ekmek, makarna) daha yüksektir.
– Pişirme ve kurutma işlemlerinden dolayı küf oluşumuna karşı dayanıklıdır ve raf ömrü diğer ürünlerden daha uzundur.

Kaynak : Okul Çocukları Ne Yemeli Ne Yememeli, Nurten Ceceli Alkan

 

Bir Cevap Yazın