Faydaları saymakla bitmiyor : KARABUĞDAY (GREÇKA)

Faydaları saymakla bitmiyor : KARABUĞDAY (GREÇKA)


Karabuğdayın gerçekte bizim bildiğimiz buğdayla ilgisi yoktur. Buğdaygiller familyasına bile dahil değildir. Aslında, tahıldan çok bir nevi bitki tohumudur. Fagopyrum esculentum isimli bitkinin meyvesidir. Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinde çok bilinir ve sık sık tüketilir. Lifi çok yüksektir, yağı ve kalorisi düşüktür.

Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Özellikle şeker hastalığında, kan şekerini kontrol altında tuttuğuna dair kanıtlar vardır. İnsülin yanıtına yardımcı olur. Şeker hastaları bol bol karabuğday tüketmelidir.

Az önce de bahsettiğim gibi, adı karabuğday olsa da, buğday ile ilgisi yoktur, bambaşka bir bitkidir. Dolayısıyla gluten içermez; buğday ve bulgur yiyemeyen, gluten intoleransı olan ‘çölyak hastaları’ tarafından güvenle tüketilebilir.

Bol lif içerdiği için bağırsakların çalışmasını düzenler ve kolon kanserine karşı korur. Aşırı yükselmiş kolesterolün normal seviyelere gelmesine yardımcıdır, kalp ve damar hastalıklarına karşı korur.

Demir, çinko ve selenyum yönünden zengindir. ‘Rutin’ ve ‘tanen’ maddelerini içerir. Antioksidan etki gösterir. Rutin sayesinde, damar duvar yapısını güçlendirir. Diğer tahıllara göre çok daha kıymetli protein içerir. Özellikle temel aminoasitler açısından zengindir. Vejetaryenler için iyi bir besindir.

Karabuğday tüketerek elde edilebilecek faydalar:
– Kan şekerini ve insülin cevabını dengeler. Şeker hastalarının kan şekerlerini dengede tutmaya yardımcıdır.
– Kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.
– Antioksidandır, hücre hasarına karşı vücudu korur.
– Çok değerli bir bitkisel protein kaynağıdır, vejetaryenler için son derece besleyicidir.
– Lif oranı yüksektir, bağırsakları çalıştırır, kabızlığı engeller.
– Kolesterolü dengeler.
– Gluten içermez, çölyak hastaları buğday ve bulgur yerine güvenle tüketebilirler.

Kaynak : İlaçsız Yaşam, Dr. Ümit Aktaş

SaffBahçe Karabuğday için>> http://bit.ly/2gx5LSQ

 

Bir Cevap Yazın