4000 yıllık doğal şifa

4000 yıllık doğal şifa


Bilhassa tatlı ve kurabiyelere ilave ettiğimiz tarçının 4000 yıl önceki eski Çin yazıtlarında da baharat olarak kullanılışına rastlanmaktadır. Aslında piyasada iki tip tarçın kabuğu bulunmaktadır; Çin tarçını ve Seylan tarçını.

İkisini de görüntüsünden ayırt etmek mümkün: Çin tarçını kalın kabuk görüntüsünde iken, Seylan tarçını kurutulmadan önce dıştaki mantar tabakası ve altındaki tabaka soyulduğu için sert kıvrılmış ve içiçe geçmiş ince çubuklar halindedir. Her ikisinin de aromasını veren, uçucu yağında bulunan ”sinnamil aldehit”tir; ancak baharat olarak makbul olan Seylan tarçınıdır. Bunun nedeni kabukların içerisinde uçucu yağında bulunan az miktardaki öjenolün verdiği güzel aromadır.

İyi kalite tarçın kabuğu genç sürgünlerin kabuklarından elde edilir. Yaşlanmış sürgünlerden ya da yukarıda bahsi geçen türler dışındaki türlerden elde edilen tarçın aroma olarak daha düşük kalitelidir. Esasında tarçın kabuğu denildiğinde Amerika’da Çin tarçını, Avrupa’da ise Seylan tarçını anlaşılmaktadır.

Güzel aromasının yanı sıra, tarçının tüm baharatlar gibi sağlığımız üzerinde de katkıları bulunuyor. Çeşitli kaynaklarda sindirimi kolaylaştırdığı, karın sancısını giderdiği, sürekli diyare durumu, soğuk algınlığı, romatizma, böbrek hastalıkları, yüksek tansiyon ve kadınlarda bazı jinekolojik şikayetler üzerinde etkili olabileceğine dair kayıtlar var.

Kaynak: İyileştiren Bitkiler, Prof. Dr. Erdem Yeşilada

 

Bir Cevap Yazın