Tatlı Krizleri Önemli Bir İşaret Olabilir…

Tatlı Krizleri Önemli Bir İşaret Olabilir…


Hipoglisemi kan şekerinin düşmesidir ve içinden öyle pek kolay çıkılabilecek bir sorun değildir. Dilerseniz hipogliseminin başlıca işaretlerinin neler olduğuna bir bakalım. Hipoglisemi sorununu nasıl tanımalı ya da ne zaman hipoglisemiden şüphelenmeliyiz?  Belirtiler oldukça fazla, yani liste bir hayli uzundur. Ama unutmayın, bu sağlık sorunu ile ilgili semptomlar başka hastalıklarla da karıştırılabilir.

Genç ve orta yaşlıların sık karşılaştığı sorunlardan biri olan hipoglisemi, en çok rastlanan ilk beş sağlık problemi arasında yer alıyor. Evet, çok sık görülüyor ama başka hastalıkların belirtileriyle de karıştırılma olasılığı son derece yüksek. Hemen şunu belirtmek istiyorum: Hipoglisemi teşhislerinin çoğu ya yanlış ya da eksiktir. Bazı hastalıklar ve depresyon, panik atak gibi psikolojik problemlerin belirtileri yanlışlıkla ya hipoglisemiyle ilişkilendiriliyor ya da tam tersine hipoglisemi gözden kaçıyor.

Eğer sık acıkıyor ve tatlılara, çikolatalara saldırıyor, olur olmaz zamanlarda tatlı krizine giriyor ve kendinizi sık sık baklava, sütlaç, keşkül satan bir pastaneye doğru giderken buluyorsanız aklınıza hipoglisemi problemi gelebilir. Şeker seviyesindeki düşmeler açlığa dayanmanızı zorlaştırır, baş dönmesi, uyuklama, halsizlik, yorgunluk gibi yaşam kalitenizi etkileyen sorunlara yol açar.

Yemek saatinizi biraz geçirdiniz diyelim, elleriniz titremeye başlıyor. Açlığa hiç ama hiç tahammülünüz yok. Bu tahammülsüzlük hali çarpıntılar, soğuk soğuk terlemelerle kendini gösteriyor. Ayrıca acıktığınızda çok sinirli ve alıngan oluyorsunuz. Bütün bu saydığım belirtilerin hipoglisemiyle ile ilişkili olabileceği aklınızda olsun. Hele bir de yemeklerden sonra derin bir uyku basıyorsa hipoglisemi probleminiz olması büyük ihtimal.

Şeker seviyesindeki bu ani düşüşler işinize odaklanmakta zorlanmanıza da neden olurken, dikkat kaybı, öğrenme zorluğu gibi can sıkıcı semptomlar yaşıyorsunuz.

Gece uykularının sık sık bölünmesi, yine gece uyurken yastığın sırılsıklam olmasına neden olacak kadar şiddetli terleme atakları da çok sık rastlanan belirtiler arasındadır. Hipoglisemik kişiler güne yorgun, bitkin ve keyifsiz başlarlar. Gün içinde ise sık sık çarpıntı, baş ağrısı ve el titremesi gibi can sıkıcı problemlerle karşılaşırlar.

Kaynak : Hayatı Uzatmanın Sırları 2 Neyim Var? Ne Yapayım?, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

 

Bir Cevap Yazın