Sofranızdan Eksik Etmeyeceğiniz Bir Bitki: Zencefil.

Sofranızdan Eksik Etmeyeceğiniz Bir Bitki: Zencefil.


Araç tutmasından şikayetçiyseniz veya önüne geçilemez mide bulantıları yaşıyorsanız, mutfağınızda her zaman zencefil kökü bulundurun. Çünkü zencefil, mide bulantıları denilince akla gelen ilk bitkidir. Sadece taşıt tutmalarında değil, ameliyat sonrası ya da kemoterapiye bağlı olarak gelişebilen mide bulantılarında faydalı olduğu gösterildi. Kuvvetli antioksidan maddeler içeren zencefilin kansere karşı koruyucu olduğunu gösteren çalışmalar da mevcut.

Hamilelikte görülen mide bulantılarında, zencefil çayı kullanmak son derece etkili olacaktır. Üstelik hamilelerde zencefil kullanımı oldukça güvenlidir. Ancak hamile kadınların herhangi bir bitkisel ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gereklidir.

Zencefil, ayrıca hazımsızlığa ve gaz şikayetlerini giderir, damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Dolaşımı düzenliyor ve kan pıhtılaşmasını önlüyor.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve enfeksiyona bağlı olarak gelişen öksürüklerde de zencefil kullanmak pratik ve etkili bir yöntemdir. 1 tatlı kaşığı balın içine karıştırdığınız 1 çay kaşığı toz zencefil çocuğunuzun öksürüğünü geçirmeye yardımcı olacaktır. Zencefil, artrit yapan iltihabi reaksiyona karşı da savaşıyor. Yapılan tıbbi çalışmalarla, osteoartrit ve iltihabi romatizmal hastalıklarda zencefilin etkinliği ispatlandı.

Zencefil tüketerek elde edilebilecek faydalar:

­ Mide bulantılarını giderir.
­ Damar hastalıklarına karşı koruyucudur.
­ Üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve öksürüğe karşı faydalıdır. ­ Artrit yapan iltihabi cevaba karşı savaşır.

­ Kansere karşı koruyucudur.
Kaynak : İlaçsız Yaşam, Dr. Ümit Aktaş

 

Bir Cevap Yazın