Sofranızdan eksik etmemeniz gereken bir şifa kaynağı: Sirke!

Sofranızdan eksik etmemeniz gereken bir şifa kaynağı: Sirke!


Kadim halk ilaçlarından sirke, tarih boyunca neredeyse her derde deva kabul edilmiş. Tarihi, MÖ 5000’lere, Babil İmparatorluğu’na kadar dayanıyor.

Sirke bir fonksiyonel gıda, bunu sağlayan asıl aktif etken madde ise oranı yüzde 4­8 arası değişebilen ‘asetik asit’. Bilimsel çalışmalarla sirkenin mikrop öldürücü, yüksek tansiyon ve kolesterolü düşürmeye yardımcı, kan şekerini dengeleyici ve kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkileri gösterildi.

Sirke, gerek sağlıklı insanlarda gerekse şeker hastalarında kan şekerini dengelemeye yardımcı oluyor. Bu konuda yapılmış bilimsel çalışmalar hiç de yeni değil, 1980’li yıllarda çalışmalar var.

Yemeklerle birlikte tüketilen sirkenin ise, yemek ardından oluşan kan şekeri yükselmelerini engellediği ve pankreastan insülin salınımını desteklediğini gösteren birçok bilimsel çalışma var.

Bilimsel çalışmalar sirkenin, kanserin yanı sıra şeker hastalığı veya insülin direnci problemi olan hastalarda da oldukça güvenli ve ucuz bir besin yardımcısı olabileceğini gösteriyor.

Yapılan birçok hayvan deneyi ve klinik çalışma, sirkenin yalnızca kan şekerinin değil, kandaki yüksek kolesterol ve fazla yağ oranının düşmesine yardımcı olduğunu da saptadı.

Kaynak : Kanser İyileştirir, Uzm. Dr. Elif Güveloğlu

 

Bir Cevap Yazın