Etinizi seçerken dikkat edin!

Etinizi seçerken dikkat edin!


Et sevenler, taze ve kaliteli et yemeye özen gösterir. Daha doğru ifadeyle, göstermelidir. Evet, etin pek ekonomik bir gıda olmadığı ve herkesin her zaman ulaşamadığı doğru. Ancak, evimize sıklıkla et almıyorsak bile, alırken doğru et tercih etmeliyiz ve dikkatli olmalıyız.

Dana ve koyun eti

– Kaliteli taze et, açık pembe veya açık kırmızı renkte ince bir kabukla kaplıdır. Kesildiği yer hafif nemli, sıkı, esnek olur ve yapışkan olmaz. Taze etten çıkan sıvı şeffaf olur.
– Etinizde kan izleri varsa, kesim kurallarına uyulmamış demektir. Bu şekilde eti almamalısınız.
– Ete parmaklarınızla dokunun. Eliniz kuru kaldıysa, bu etin taze olduğunu gösterir. Ayrıca, bastırdığınızda oluşan çukur düzelmelidir. Önceden dondurulup çözülen etin yüzeyi nemli olur ve parmakla bastırıldığı zaman oluşan çukur düzelmez.
– Dana eti kırmızı, koyun eti kahve-kırmızı renk olur. Dana etinde koyu kırmızı ve sarı yağ varsa, bu, kesilen hayvanın yaşının fazla olduğunu gösterir.
– Dana etinin yağının rengi beyaz, krem veya sarımsı, katı olur. Dokunulduğu zaman parçalanmaz.
– Koyun etinin yağı beyaz ve sıkı olur. Kalitesiz etin yağı gri renkte, sönük, ellere yapışkan olur.
– Etin kalitesi kokusundan da anlaşılabilir. Çatal veya bıçak ısıtarak ete batırın. Çataldan veya bıçaktan hoş olmayan koku hissedilirse, et kalitesiz demektir.
– Bozulmaya başlayan et, kemikten kolay ayrılır ve katmanlaşır. Etten ekşi koku geliyorsa, bozulmuştur. Kullanmayın ve atın.
Kaynak: Kadınların Altın Kitabı, Erkan Şamcı

 

Bir Cevap Yazın